Barton College Announces 2010 Graduates

Share Article

Two hundred and twenty-five Barton College seniors received diplomas on Sunday, May 23, during the school's 108th annual commencement exercises. Participating in the ceremony were students who completed their baccalaureate degree requirements in December 2009 and May 2010, as well as candidates who expect to fulfill requirements over the summer. Graduates are listed by their hometowns; their names are followed by degrees and majors and, where applicable, honors will appear in parenthesis. Graduates obtaining a grade point average of 3.90 or higher are graduated summa cum laude; 3.60 or higher, magna cum laude; and 3.30 or higher, cum laude.

WILSON, N.C. — Two hundred and twenty-five Barton College seniors received diplomas on Sunday, May 23, during the school's 108th annual commencement exercises.

Participating in the ceremony were students who completed their baccalaureate degree requirements in December 2009 and May 2010, as well as candidates who expect to fulfill requirements over the summer.

Graduates are listed by their hometowns; their names are followed by degrees and majors and, where applicable, honors will appear in parenthesis. Graduates obtaining a grade point average of 3.90 or higher are graduated summa cum laude; 3.60 or higher, magna cum laude; and 3.30 or higher, cum laude.

The Class of 2010 at Barton College includes:

Ashland, Va. — Stephanie Anne Schraw, B.S. Elementary Education (K-6).    
Asheville — Sarah Elizabeth Kirkpatrick, B.S.W. Social Work (cum laude).
Ayden — Annie Hunter Edwards, B.L.S. Liberal Studies; Gladys M. Jackson, B.L.S. Liberal Studies.
Bailey — Matthew Thomas Bissette, B.A. Social Studies with Teacher Licensure and History (cum laude); and Micah Michelle Howard, B.L.S. Liberal Studies.
Baltimore, Md. — Sharnita Shanae Alston, B.S. Criminal Justice & Criminology; and Olivia Alma Yancey, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12) (magna cum laude).
Berwick, Pa. — Robyn Marie Miller, B.S. Elementary Education (K-6) and Middle School Education (6-9).
Bunn — Heather Ashley Booth, B.S. Biology.
Burlington — Whitney Lea Way, B.S. Physical Education.
Cali, Columbia — Clara Ines Rincon-Roberti, B.S.W. Social Work.
Cary — Melanie Anne Carswell Hurdis, B.S.N. Nursing (cum laude); Drew Alexander Johnson, B.S. Mass Communications.
Chadbourn — Christopher Ryan McCleney, B.S. Physical Education.
Chalan Pago, Guam — Samantha Joann Taitingfong Boose, B.S. Management of Human Resources and Business Management.
Charleston, S.C. — David Louis Piñeiro, B.F.A. Art & Design.
Chatham, Va. — Wesley Lee Francis, B.S. Business Management.
Cincinnatus, N.Y. — Jenell K. Boise, B.S. Political Science.
Clayton — Alison McCurdy Denslow, B.S. Accounting and Business Management (magna cum laude); Joseph Brett Norris, B.S. Computer Information Systems and Business Management; Brandon Martin Strickland, B.S. Social Studies with Teacher Licensure; Rebecca Page Thompson, B.S.N. Nursing; and Sarah Elizabeth Wood, B.L.S. Liberal Studies.
Concord — James Wilson Holmes, B.S. Criminal Justice & Criminology (cum laude).
Corpus Christi, Texas — Jaren Ronel Palmer, B.S. Accounting and Business Management (magna cum laude).
Corrineville — Carlos Devon Mercer, B.S. Management of Human Resources.
Dover, Del. — Douglas Conley Lanter, B.S. Mass Communications.
Downingtown, Pa. — Barbara Jean DellaCamera, B.S. Accounting.
Dudley — Krystal Ann Pendergraft, B.S.N. Nursing (cum laude).
Dunn — Tiffany Dawn Hudson Potter, B.S.N. Nursing.
Durham — Dominique Alicia Clark, B.S. Biology; Natalie Christine Phipps, B.F.A. Art & Design; and Kelly Camden Young, B.S.N. Nursing (cum laude).
Eastern Shore, Md. — Mallory Nicole Melton, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12).
Elizabethtown, Pa. — Christopher David Wallen, B.A. Theatre.
Elm City — Allen McCrae Barnes, B.S. Accounting; William Patrick O’Boyle III, B.S. Business Management; and Lisa Gray Payne, B.S. Management of Human Resources (cum laude).
Ernul — Amber Beasock, B.A. Religion & Philosophy and B.S. Biology (cum laude).
Erwin — Meredith Adair Pope, B.S. Elementary Education (K-6) .
Farmville — Tammy Lynn Baldree, B.S. Accounting (cum laude); Bernetta Ball Collins, B.L.S. Liberal Studies.
Fountain — Elaine Tyson Guthrie, B.S. Business Management (cum laude).
Fremont — Linda P. Taylor, B.S.W. Social Work (magna cum laude).
Fuquay-Varina — Kayla Elise Bass, B.S.N. Nursing; Catherine Marie Boatman, B.S.N. Nursing; Robert John Buffaloe, B.S. Business Management; and Katherine Anne Tuell, B.S.N. Nursing (cum laude).
Garner — Mary Elizabeth Reed, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude).
Gliwice, Poland — Aleksandra Wozniak Page, B.S. Business Management (cum laude).
Goldsboro — Jonathan Cooper Burke, B.S. Physical Education; Cassidy Jo Gray, B.S.N. Nursing; Madison Sabina Howell, B.S.N. Nursing; Christy Lynn Vaughn, B.S. Biology (magna cum laude); and Jocelyn Jones Wallace, B.S. Psychology (cum laude).
Graham — Justin Alan Packer, B.S. Athletic Training (magna cum laude); Kristen Elizabeth Packer, B.S.N. Nursing; and Jody Lynne Truett, B.S. Middle School Education (6-9).
Greenville — Mary Kathryn Corbett, B.S.N. Nursing; Glenn Peter Harper, B.A. Religion & Philosophy; and Stacy Nicole McGinty, B.F.A. Art & Design (cum laude).
Hampton, Va. — Marissa Kathleen Macri, B.S. Fitness Management.
Haymarket, Va. — Matthew Galen Parriott, B.S. Computer Information Systems.
Henderson — James Clifton Hoyle Reavis, Jr., B.S. Business Management; and Elizabeth Annette Strange, B.S. Fitness Management.
Hendersonville — Melanie Kate Sexton, B.S.N. Nursing.
Hertford — Abigail Caroline Jennings, B.S.N. Nursing.
Hillsborough — David Cale Allison, B.S. Physical Education.
Hookerton — Stacey Wood Howell, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12).
Hubert — Sasha Alexandria Hand, B.S. Business Management.
Jacksonville — Tracy L. Hughes-Jackson, B.S. Business Management; and Amanda Dawn Wethington, B.S. Management of Human Resources.
Jamestown, N.Y. — Brandon Beals, B.S. Business Management.
Kenly — Timothy Allen Hutchinson, B.S. Mass Communications (magna cum laude).
Kerman, Calif. — Karalyn Rebecca Felker, B.S.N. Nursing (cum laude).
Kill Devil Hills — Susanna Grace Benson, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12) (magna cum laude).
Kinston — Amanda DeNell Moore, B.S. Management of Human Resources and Business Management (magna cum laude); and Julie Elizabeth Thomas, B.S.N. Nursing (cum laude).
Leonardtown, Md. — Nicholas Ronald Oblen, B.A. History.
Lexington — Claire Elizabeth Severt, B.S. Gerontology.
Littleton — Bonnie Rae Currin, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude).
Louisburg — Ashley Elaine Jackson, B.L.S. Liberal Studies; and Autumn Blake Watson, B.S.N. Nursing.
Lucama — Dana M. Flowers, B.S. Business Management and Management of Human Resources (magna cum laude); Jeanna Lynn Peck, B.S.W. Social Work (magna cum laude); Daniel Lee Powell, Accounting and B.S. Business Management (magna cum laude); and Jonathan David Wood, Accounting and B.S. Business Management.
Lugoff, S.C. — Destiny Patrice Hamlin, B.S. Business Management.
Lusby, Md. — Jackson Grady Brown, B.S. Business Management.
Macon — Kellie Mae Peoples, B.S. Business Management, Management of Human Resources, and Political Science (cum laude).
Maria Stein, Ohio — Corey John Winner, B.S. Education of the Deaf and Hard of Hearing (K-12) (magna cum laude).
Marietta, Ga. — Laura Kimberly Baker, B.S. Elementary Education (K-6) (cum laude).
Melbourne, Fla. — Kimberly Jane Lindsey, B.S. Mass Communications.
Middlesex — Tiara Danielle Ward, B.S. Management of Human Resources.
Middleburg, Va. — Alexander Carey Beer, B.S. Political Science.
Middletown, Ohio — Kayla Lea Hill, B.S. Criminal Justice & Criminology.
Monrovia, Liberia — Saybah Reed, B.S. Gerontology.
Mount Pleasant, S.C. — Maxwell Augustus Holly, B.S. Business Management and Sport Management.
Nashville — Jeffrey Scott Davis, B.S. Biology; Shannon Renee Perry, B.S.N. Nursing; and Gloria Hayes Silver, B.S. Business Management.
Navarre, Fla. — Amber Lee Fletcher, B.S. Fitness Management.
New Bern — Ryan William Dollard, B.S. Social Studies with Teacher Licensure.
Newport — Amanda Lee Rowe, B.S. Middle School Education (6-9).
Newton Grove — Megan Aurelle Tyler, B.S.N. Nursing (magna cum laude).
Niceville, Fla. — Lauren Ashley Kollar, B.A. History (magna cum laude).
Ocala, Fla. — Christina Sophia Ramirez, B.S.N. Nursing (cum laude).
Oxford — Bernitta Smith, B.S.W. Social Work.
Pikeville — Michelle Rogers, B.S.W. Social Work.
Pinebluff — Bethany Erin Horner, B.L.S. Liberal Studies (cum laude).
Pinetops — Annie Spragley Barnes, B.L.S. Liberal Studies; and Willa Mae Glass, B.L.S. Liberal Studies.
Pitman, N.J. — Matthew George Healy, B.S. Physical Education (cum laude).
Pocomoke City, Md. — Amanda Lorriane Lilly, B.S. Biology.
Raleigh — Veronica Blair Burke, B.S. Physical Education and Fitness Management; Dale R. Burkett, B.S. Business Management; Kiana D. Claiborne, B.S.N. Nursing; Danielle Leigh Claycomb, B.S.N. Nursing; Kelley Deshay Dixon, B.S.N. Nursing; Inelda T. Hinnant, B.S.N. Nursing; Kristen Marie Johnson, B.S. Business Management; Ashley Rose Lipsky, B.S.N. Nursing; Cody B. Morrison, B.S. Psychology; Tovia Coats Nowak, B.S.N. Nursing; Leigh Anne Penny, B.S. Elementary Education (K-6) (magna cum laude); Evan Charles Schreier, B.S. Political Science; Lauren Ashley Schreier, B.S. Business Management; and Ashley M. Smith, B.A. English.
Red Oak — Ashlyn Marquette Clay, B.S.N. Nursing (cum laude).
Richlands — John Stovall Anderson, B.S. Business Management; Brandon Carr Brinson, B.S. Business Management; and Jessica Kristen Goff, B.S.W. Social Work.
Roanoke Rapids — Howard Lee Bethany, B.S.W. Social Work (summa cum laude).
Rocky Mount — April Joy Batchelor, B.A. Biology; Jeremy Brooks Braswell, B.S. Computer Information Systems and Business Management (cum laude); Chermonna Monique Davis, B.S.W. Social Work; Bryan Winstead Fulghum, B.S. Business Management; Carol Denise Hendricks, B.S.W. Social Work; Celeste Beck Johnson, B.S.N. Nursing; Patricia Morallis, B.S.W. Social Work; Patricia Neville, B.S.W. Social Work; Lisa Gray Payne, B.S. Management of Human Resources (cum laude); Darrow M. Smith, B.S. Mathematics, and Sharnell L. Wiggins, B.S.W. Social Work.
Rougemont — Danielle Christine Stemmer, B.S. Elementary Education (K-6).
Salisbury, Md. — Brittaney Kaye Rosencrance, B.S. Mass Communications; and Helen Elizabeth Urie, B.S. Gerontology.    
Sanford — Jennifer Beth Holmes, B.S. Elementary Education (K-6).    
Selma — Amanda Brooke Creech, B.S. Business Management; Mary Crennan Raba, B.L.S. Liberal Studies.
Sims — Natali Jo Davis, B.S.W. Social Work; Kelly S. Lancaster, B.S. Accounting (cum laude); and Nathanael Verl Shelton, B.S. Mass Communications (magna cum laude).
Smithfield — Misty L. Ricard, B.S. Management of Human Resources (cum laude); Benjamin Andrew Yansom, B.F.A. Art & Design.
Snow Hill — Charles Nikita Gamble, Jr., B.S. Business Management; and Joshua Lance Murray, B.S. Business Management.
Southampton, N.J. — Kevin Albert Carty, B.S. Environmental Science.    
South Hill, Va. — John Edward Scott, B.S. Psychology.
Sparta, N.J. — Rachel Alexandra Mongiovi, B.S. Political Science.
Spring Hope — Shanet Dunn, B.S.N. Nursing.
Spring Lake, N.J. — Kerry Ann Wilson, B.S. Elementary Education (K-6) and Special Education: General Curriculum (K-12).
Stantonsburg — Teresa Casey Bridgers, B.S.N. Nursing (cum laude); and Jeanette Dunn Presley, B.S.W. Social Work.
Triangle, Va. — Donna Michelle Harrison, B.S.W. Social Work (cum laude); and Misty Renee Harrison, B.S. Mass Communications.
Virginia Beach, Va. — William Neil Smith, Business Management and Sport Management.
Wake Forest — Jarrett Philip Wilks, B.S. Business Management.
Waldorf, Md. — Jessica Ann Miller, B.S. Business Management and Management of Human Resources.
Walstonburg — Leslie Ann Perkins, B.L.S. Liberal Studies.
Warrenton — Cindy Powell Davis, B.S. Business Management and Management of Human Resources.
Washington — Broderick Latham Simpson, B.S. Business Management.
Wendell — Sandra Ann Richardson, B.S.N. Nursing (magna cum laude).
Whitehall, Pa. — Nicholas Peter Nigito, B.S. Sport Management and Business Management.
Willingboro, N.J. — Robert Henry Miller, Jr., B.S. Business Management.
Wilson — Brandon Wayne Adams, B.S. Biology; Nicole Adams, B.S. Birth-Kindergarten Education (cum laude); Summer Brewer Adams, B.S. Business Management (magna cum laude); Denise M. Allan, B.S. Chemistry (cum laude); Juliet Krystle Bean, B.S.N. Nursing; Jeffrey W. Buzard, B.S. Business Management (cum laude); William Edward Cobb, B.A. Religion & Philosophy (magna cum laude); MacKenzie Coley, B.S. Business Management; Jensen Elyssa Davis, B.S. Business Management and B.A. Theatre; Desireé Ashley Dampier, B.S.N. Nursing (cum laude); Carter Zachary Ellis, B.S. Business Management and Sport Management; Tameka D. Epps, B.S.W. Social Work; Michelle Renee Fleck, B.S.N. Nursing (cum laude); Kristin L. Flowers, B.F.A. Art & Design (magna cum laude); Errol Frails, B.S. Business Management and Sport Management; Robin O'Briant Gill, B.S.W. Social Work; Caroline Julia Glover, B.S. Elementary Education (K-6); Ashley Hope Gregory, B.S. Criminal Justice & Criminology; Stephen Miller Paul Harrison, B.S. Business Management; Pamela Jo Hickson, B.F.A. Art & Design (cum laude); Adina Herndon Horner, B.S. Accounting (magna cum laude); Lauren Ashley Ijames, B.S.N. Nursing; Hillary Danielle King, B.S. Business Management; Helen Cox Lofton, B.S.W. Social Work; Kimberly Faye Meeks, B.S. Political Science; Brandy Marquita Mitchell, B.S. Business Management; Jennifer Marie Moore, B.S. Elementary Education (K-6); Camren Elisabeth Morton, B.S. Mass Communications (cum laude); Joseph Hunter Parks II, B.S. Middle School Education (6-9); Marcus Alan Peele, B.S. Business Management; Tonya Melissa Pernell, B.S. Business Management; Laura Dillon Sauls, B.S. Biology; William Oscar Stakes IV, B.S. Business Management; Ashley Morgan Stone-Brown, B.S. Business Management; Christopher S. Tripp, B.S. Criminal Justice & Criminology; Kimberly Meeks Truett, B.S. Political Science; Tiphanie A. Wade, B.S.W. Social Work; Luiz Antonio Williams, B.S. Business Management; Mary Nichols Williams, B.S. Business Management; Erika Wyman Wormwood, B.S. Business Management; and Alicia D. Young, B.L.S. Liberal Studies.
Wilson Mills — Jonathan Ben Deese, B.S. Physical Education.
Winston-Salem— Harris Jesse Smith, B.S. Athletic Training and Fitness Management (magna cum laude).
Winterville — Jonathan Heinz Guttenberger, B.S. Biology.
Wolcott, N.Y. — Thomas Joseph Muto, Jr., B.S. Business Management (cum laude).
Youngstown, Ohio — Edward Manuel Kershaw, B.S. Business Management.
Youngsville — Whitney Leigh Wall, B.S. Elementary Education (K-6).
Zebulon — Kayla Renée Brock, B.S.N. Nursing; and Erin Caroline Spivey, B.S. Athletic Training.

Questions? Please contact Kathy Daughety, director of public relations, at 252-399-6529 or email: kdaughety(at)barton(dot)edu.

###

Share article on social media or email:

View article via:

Pdf Print

Contact Author

Kathy Daughety
Visit website