USGA Announces Groupings and Starting Times for 115th U.S. Amateur Championship

Share Article

The United States Golf Association (USGA) today announced groupings and starting times for the first two rounds of the 2015 U.S. Amateur Championship, Monday (Aug. 17) and Tuesday (Aug. 18), at 7,234-yard, par-70 Olympia Fields Country Club (North Course) and the 7,045-yard, par-70 Olympia Fields Country Club (South Course).

News Image

2015 U.S. Amateur Championship
Aug. 17-23, 2015
Olympia Fields (Ill.) Country Club (North Course)

Stroke-Play Co-Host Course: Olympia Fields (Ill.) Country Club (South Course)

http://www.usamateur.org

Twitter: @USGA; Facebook.com/USGA; Instagram: @USGA; #USAmateur

The United States Golf Association (USGA) today announced groupings and starting times for the first two rounds of the 2015 U.S. Amateur Championship, Monday (Aug. 17) and Tuesday (Aug. 18), at 7,234-yard, par-70 Olympia Fields Country Club (North Course) and the 7,045-yard, par-70 Olympia Fields Country Club (South Course).

The U.S. Amateur consists of two rounds of stroke play on Aug. 17 and 18, after which the 312-player field will be reduced to the low 64 scorers. There will be six rounds of match play at Olympia Fields Country Club’s North Course, starting Aug. 19. The quarterfinals are scheduled for Friday, Aug. 21 and the semifinals are slated for Saturday, Aug. 22. The championship is scheduled to conclude with a 36-hole final on Sunday, Aug. 23, starting at 8:30 a.m. EDT.

All Times EDT

Monday (Aug. 17), North Course, hole #1 / Tuesday (Aug. 18), South Course, hole #10
7 a.m. / Noon – Daniel Stringfellow, Roselle, Ill.; Stanhope Johnson Jr., Greensboro, N.C.; Carson Young, Pendleton, S.C.
7:10 a.m. / 12:10 p.m. – Kyle Cornett, Mill Creek, Wash.; Michael Muehr, Potomac Falls, Va.; George Cunningham, Tucson, Ariz.
7:20 a.m. / 12:20 p.m. – Aaron Whalen, Ephrata, Wash.; Jimmy Hervol, Hopkinton, Mass.; Grant Forrest, Scotland
7:30 a.m. / 12:30 p.m. – Jack Sparling, Dublin, Ohio; Tom Vining, Sioux Falls, S.D.; Robin Sciot-Siegrist, France
7:40 a.m. / 12:40 p.m. – Rigel Fernandes, India; Zachary Olsen, Cordova, Tenn.; Henry Smart, Charleston, S.C.
7:50 a.m. / 12:50 p.m. – Jacob Hicks, Greenville, N.C.; Ryan Prokay, Grove City, Pa.; David Oraee, Greeley, Colo.
8 a.m. / 1 p.m. – Ryan Ruffels, Australia; Charles Wang, Ppls Repl. of China; Victor Wiggins, Gastonia, N.C.
8:10 a.m. / 1:10 p.m. – Benjamin Griffin, Chapel Hill, N.C.; Chris Babcock, Shoreline, Wash.; Gunn Yang, Republic of Korea
8:20 a.m. / 1:20 p.m. – Caleb Proveaux, Lexington, S.C.; Kolton Crawford, Mansfield, Texas; Broc Johnson, Auburn, Wash.
8:30 a.m. / 1:30 p.m. – Jacob Solomon, Dublin, Calif.; Thomas Detry, Belgium; Shane Barnes, Bloomington, Minn.
8:40 a.m. / 1:40 p.m. – Maverick McNealy, Portola Valley, Calif.; Michael Balcar, Toledo, Ohio; Conner Koberg, Cedar Rapids, Iowa
8:50 a.m. / 1:50 p.m. – Todd Mitchell, Bloomington, Ill.; Seokwon Jeon, Draper, Utah; Sam Burns, Shreveport, La.
9 a.m. / 2 p.m. – Kenta Konishi, Japan; Matthew Perrine, Austin, Texas; Max Greyserman, Short Hills, N.J.

Monday (Aug. 17), North Course, hole #10 / Tuesday (Aug. 18), South Course, hole #1
7 a.m. / Noon – Jonathan Hogan, Santa Barbara, Calif.; Will Echelmeier, Columbia, Mo.; Turner Southey-Gordon, Canada
7:10 a.m. / 12:10 p.m. – Doug Kleeschulte, Kingston, N.Y.; Steven Irwin, Arvada, Colo.; Jordan Wetsch, St. Charles, Ill.
7:20 a.m. / 12:20 p.m. – Frederick Wedel, The Woodlands, Texas; Christopher Guglielmo, Cumming, Ga.; Michael Johnson, Birmingham, Ala.
7:30 a.m. / 12:30 p.m. – Robby Shelton, Wilmer, Ala.; Matthew Dunn, Houston, Texas; Patrick Moriarty, Rockville, Md.
7:40 a.m. / 12:40 p.m. – Cristobal Del Solar, Chile; Paul Dunne, Republic of Ireland; John Jackopsic, West Hartford, Conn.
7:50 a.m. / 12:50 p.m. – Lucas Herbert, Australia; David Kocher, Charlotte, N.C.; Chris Harris, Atlanta, Ga.
8 a.m. / 1 p.m. – Robert Salomon, Marina, Calif.; Jon Rahm, Spain; Ben Wolcott, Dickson, Miss.
8:10 a.m. / 1:10 p.m. – Michael Vandeventer, Columbus, Ind.; Jonathan De Los Reyes, Sacramento, Calif.; Romain Langasque, France
8:20 a.m. / 1:20 p.m. – Marcus Kinhult, Sweden; Alex Franklin, San Rafael, Calif.; Will Grimmer, Cincinnati, Ohio
8:30 a.m. / 1:30 p.m. – Michael Tolladay, Fresno, Calif.; Alejandro Tosti, Argentina; Ethan Farnam, Crystal Lake, Ill.
8:40 a.m. / 1:40 p.m. – Gary Hurley, Republic of Ireland; Ryggs Johnston, Libby, Mont.; Kyle De Silva, Orange, Calif.
8:50 a.m. / 1:50 p.m. – Cormac Sharvin, Northern Ireland; Austin Bautista, Australia; Daniel Wetterich, Cincinnati, Ohio
9 a.m. / 2 p.m. – Troy Johnson, Maple Grove, Minn.; Josh Whalen, Canada; Logan Lagodich, Canton, Ohio

Monday (Aug. 17), North Course, hole #1 / Tuesday (Aug. 18), South Course, hole #10
Noon / 7 a.m. – McKinley Slade, Saunderstown, R.I.; Hayden Wood, Edmond, Okla.; Stewart Hagestad, Newport Beach, Calif.
12:10 p.m. / 7:10 a.m. – Billy Kennerly, Alpharetta, Ga.; Luis Fernando Barco, Peru; Connor Campbell, Orange, Calif.
12:20 p.m. / 7:20 a.m. – Beau Hossler, Mission Viejo, Calif.; Shad Tuten, Elberton, Ga.; Thomas Bayliss, England
12:30 p.m. / 7:30 a.m. – Vincent Whaley, Fayetteville, Ga.; Derek Bard, New Hartford, N.Y.; Joseph Winslow, Tampa, Fla.
12:40 p.m. / 7:40 a.m. – Kyle Suppa, Honolulu, Hawaii; Maximilian Rottluff, Germany; Keegan Vea, Evansville, Ind.
12:50 p.m. / 7:50 a.m. – Kyler Dunkle, Fort Collins, Colo.; Daniel Whelan, Coral Springs, Fla.; Byron Meth, San Diego, Calif.
1 p.m. / 8 a.m. – Cameron Young, Scarborough, N.Y.; Bryan Shin, Republic of Korea; Billy Walthouse, Longmeadow, Mass.
1:10 p.m. / 8:10 a.m. – Michael Brown Jr., Maple Shade, N.J.; Braden Thornberry, Olive Branch, Miss.; Andrew Price, Lake Bluff, Ill.
1:20 p.m. / 8:20 a.m. – Miller Capps, Denver, N.C.; Collin Morikawa, La Canada Flintridge, Calif.; Todd White, Spartanburg, S.C.
1:30 p.m. / 8:30 a.m. – Paul Pastore, Greenwich, Conn.; Josh Munn, New Zealand; Austin James, Canada
1:40 p.m. / 8:40 a.m. – Philip Barbaree, Shreveport, La.; Eugene Hong, Sanford, Fla.; Josh Lorenzetti, Blythewood, S.C.
1:50 p.m. / 8:50 a.m. – Jacob Fendt, Suwanee, Ga.; Cody Blick, Danville, Calif.; William Zalatoris, Plano, Texas
2 p.m. / 9 a.m. – Davis Riley, Hattiesburg, Miss.; Francesco Ruffino, Bloomfield Village, Mich.; David Weisfeld, New York, N.Y.

Monday (Aug. 17), North Course, hole #10 / Tuesday (Aug. 18), South Course, hole #1
Noon / 7 a.m. – Matthew Giovannelli, Ocala, Fla.; Brett Viboch, Moraga, Calif.; Alex Weiss, Pickerington, Ohio
12:10 p.m. / 7:10 a.m. – Daniel Hudson, Western Springs, Ill.; Broc Everett, West Des Moines, Iowa; Blair Hamilton, Canada
12:20 p.m. / 7:20 a.m. – Jack Maguire, St Petersburg, Fla.; Andrew Levitt, Ladera Ranch, Calif.; John Oda, Honolulu, Hawaii
12:30 p.m. / 7:30 a.m. – Jake Istnick, Dallas, Texas; Doug Hanzel, Savannah, Ga.; Hidetoshi Yoshihara, Irvine, Calif.
12:40 p.m. / 7:40 a.m. – Michael McCoy, Des Moines, Iowa; Tyler Strafaci, Davie, Fla.; Lee Whitehead, Knoxville, Tenn.
12:50 p.m. / 7:50 a.m. – Sean McGuire, Twinsburg, Ohio; Stuart Smallwood, Paris, Texas; Kyler Tate, Winter Garden, Fla.
1 p.m. / 8 a.m. – Rico Hoey, Rancho Cucamonga, Calif.; Tanner Napier, Paris, Texas; Cole Miller, New Tripoli, Pa.
1:10 p.m. / 8:10 a.m. – Ian Holt, Stow, Ohio; Scottie Scheffler, Dallas, Texas; Travis Rose, Nicholasville, Ky.
1:20 p.m. / 8:20 a.m. – Maverick Antcliff, Augusta, Ga.; Braden Bailey, Groves, Texas; Evan Russell, Grantham, N.H.
1:30 p.m. / 8:30 a.m. – Rylee Iacolucci, South Cle Elum, Wash.; Bill Carlson, Fargo, N.D.; Doug Ghim, Arlington Heights, Ill.
1:40 p.m. / 8:40 a.m. – Zac Dittmer, Kansas City, Mo.; Shotaro Ban, San Jose, Calif.; Micah Rodgers, Odessa, Texas
1:50 p.m. / 8:50 a.m. – Claudio Correa, Chile; Nicolas Paxson, Cincinnati, Ohio; Mark Cusic, California, Md.
2 p.m. / 9 a.m. – Sam Bernstein, New York, N.Y.; Dan Ellis, Lansing, Mich.; Alec Bone, Phoenix, Ariz.

Monday (Aug. 17) South Course, hole #1 / Tuesday (Aug. 18), North Course, hole #10
7 a.m. / Noon – Mack Foster, Knoxville, Ill.; Vinay Ramesh, Newtown, Pa.; Johnny Decker, Verona, Wis.
7:10 a.m. / 12:10 p.m. – Robbie Ziegler, Madison, Wis.; Adrian Meronk, Poland; Sydney Chung, Jackson, Tenn.
7:20 a.m. / 12:20 p.m. – Pep Angles, Spain; Spencer Painton, Aurora, Colo.; Joe Parkinson, Alpine, Utah
7:30 a.m. / 12:30 p.m. – Lee McCoy, Athens, Ga.; Jake Yount, Danville, Calif.; Brandon Mancheno, Jacksonville, Fla.
7:40 a.m. / 12:40 p.m. – Edwin Yi, Beaumont, Calif.; Scott Harvey, Greensboro, N.C.; Bryce Geraghty, Cantonment, Fla.
7:50 a.m. / 12:50 p.m. – William Rainey, Charlotte, N.C.; Jake Koppenberg, Bellingham, Wash.; Christopher Kupniewski, Erie, Pa.
8 a.m. / 1 p.m. – Alex Lee, Sacramento, Calif.; Ewen Ferguson, Scotland; Joshua Irving, Fort Worth, Texas
8:10 a.m. / 1:10 p.m. – Drew Lethem, Olathe, Kan.; Jonathan Diianni, Kernersville, N.C.; Jorge Garcia, Venezuela
8:20 a.m. / 1:20 p.m. – Andrew Orischak, Hilton Head Island, S.C.; Jack Wallace, Beverly, N.J.; Peter Jones, Owatonna, Minn.
8:30 a.m. / 1:30 p.m. – Corey Pereira, Cameron Park, Calif.; Daniel De La Garza, Mexico; John Michael O'Toole, Pinson, Ala.
8:40 a.m. / 1:40 p.m. – Cole Hammer, Houston, Texas; Tyler Lewis, Grand Blanc, Mich.; Eric Ricard, Shreveport, La.
8:50 a.m. / 1:50 p.m. – Jake Knapp, Costa Mesa, Calif.; Philip Knowles, Bradenton, Fla.; Kyle Mueller, Watkinsville, Ga.
9 a.m. / 2 p.m. – Conner Kumpula, Albany, Ore.; Ryann Ree, Redondo Beach, Calif.; Curtis Luck, Australia

Monday (Aug. 17), South Course, hole #10 / Tuesday (Aug. 18), North Course, hole #1
7 a.m. / Noon – Nick Eberhardt, Lake Wylie, S.C.; Tyler Collier, Chico, Calif.; Stephen Franken, Raleigh, N.C.
7:10 a.m. / 12:10 p.m. – Nicholas Ross, Canada; Matt Oshrine, Baltimore, Md.; Sean Crocker, Westlake Village, Calif.
7:20 a.m. / 12:20 p.m. – Nathan Yankovich, Blacklick, Ohio; Nick Hardy, Northbrook, Ill.; John Clare, Camillus, N.Y.
7:30 a.m. / 12:30 p.m. – Roman Robledo, Harlingen, Texas; Michael Bernard, Huber Heights, Ohio; Dylan Wu, Medford, Ore.
7:40 a.m. / 12:40 p.m. – Nathan Smith, Pittsburgh, Pa.; Zach Gaugert, Waunakee, Wis.; Brett McIntosh, Canada
7:50 a.m. / 12:50 p.m. – David Szewczul, Farmington, Conn.; Nicholas Cummings, Weston, Mass.; Bryson DeChambeau, Clovis, Calif.
8 a.m. / 1 p.m. – Hank Lebioda, Winter Springs, Fla.; Sean Walsh, Keller, Texas; Matthew Yun, Flushing, N.Y.
8:10 a.m. / 1:10 p.m. – Ashton Van Horne, Georgetown, Ky.; Matthew NeSmith, North Augusta, S.C.; Freddy Thomas, Lakeville, Minn.
8:20 a.m. / 1:20 p.m. – Evan Katz, Washington, D.C.; Brian Scherer, Midland, Texas; Corby Segal, Santa Clarita, Calif.
8:30 a.m. / 1:30 p.m. – TBD; Aaron Wise, Lake Elsinore, Calif.; Troy Moses, Australia
8:40 a.m. / 1:40 p.m. – Hunter Stewart, Nicholasville, Ky.; Christopher Petefish, Danville, Calif.; Eric Banks, Canada
8:50 a.m. / 1:50 p.m. – Cheng Jin, Ppls Repl. of China; Christopher Hickman, Centreville, Md.; Carter Jenkins, Raleigh, N.C.
9 a.m. / 2 p.m. – Troy Evans, Barre, Vt.; Noah Goodwin, Corinth, Texas; William Thomson, Pittsford, N.Y.

Monday (Aug. 17), South Course, hole #1 / Tuesday (Aug. 18), North Course, hole #10
Noon / 7 a.m. – Taylor Hancock, Clearwater, Fla.; Sam Gillis, San Jacinto, Calif.; Joshua Baskins, Reno, Nev.
12:10 p.m. / 7:10 a.m. – Sean Kelly, Staten Island, N.Y.; Jake Harpe, Griffin, Ga.; Franklin Huang, Poway, Calif.
12:20 p.m. / 7:20 a.m. – Harrison Shih, Saddle River, N.J.; Sam Stevens, Wichita, Kan.; Adam Ball, Glen Allen, Va.
12:30 p.m. / 7:30 a.m. – Charles Danielson, Osceola, Wis.; Richard Gilkey, Bakersfield, Calif.; Erick Alonso, Haworth, N.J.
12:40 p.m. / 7:40 a.m. – Patrick Tallent, Vienna, Va.; Roberto Lebrija, Mexico; Michael Nagy, Manistique, Mich.
12:50 p.m. / 7:50 a.m. – Noah Woolsey, Pleasanton, Calif.; Brett Coletta, Australia; Zach Seabolt, Raleigh, N.C.
1 p.m. / 8 a.m. – Hudson Carpenter, Stillwater, Minn.; Will Long, Gastonia, N.C.; Keith Unikel, Potomac, Md.
1:10 p.m. / 8:10 a.m. – Zachary Healy, Peachtree Corners, Ga.; Denny McCarthy, Rockville, Md.; Joey Savoie, Canada
1:20 p.m. / 8:20 a.m. – Garrett Rank, Canada; Jordan Woolf, Fort Worth, Texas; Ricky Castillo, Yorba Linda, Calif.
1:30 p.m. / 8:30 a.m. – David Snyder, McAllen, Texas; Jonathan Garrick, Atherton, Calif.; Jake Staiano, Cherry Hills, Colo.
1:40 p.m. / 8:40 a.m. – Sam Horsfield, England; Kieran Purcell, Nutley, N.J.; Hagen Fell, Austin, Texas
1:50 p.m. / 8:50 a.m. – Michael Hyland, Medford, N.J.; Antonio Murdaca, Australia; Ryan Pelletier, Mansfield, Mass.
2 p.m. / 9 a.m. – Marc Chandonnet, Lowell, Mass.; Roman Aragon, Mission Viejo, Calif.; James Kneen, White Lake, Mich.

Monday (Aug. 17), South Course, hole #10 / Tuesday (Aug. 18), North Course, hole #1
Noon / 7 a.m. – Cameron Davis, Australia; Kenneth Fadke, Hobbs, N.M.; Adam Wood, Zionsville, Ind.
12:10 p.m. / 7:10 a.m. – Tye Waller, Griffin, Ga.; Ross Kronberg, Norwalk, Conn.; Stoney Crouch, Mount Juliet, Tenn.
12:20 p.m. / 7:20 a.m. – Brad Nurski, St. Joseph, Mo.; Sepp Straka, Valdosta, Ga.; Chase Koepka, West Palm Beach, Fla.
12:30 p.m. / 7:30 a.m. – Jimmy Jones, Tampa, Fla.; Garett Reband, Fort Worth, Texas; Jordan Niebrugge, Mequon, Wis.
12:40 p.m. / 7:40 a.m. – Jackson Juerling, Indianapolis, Ind.; Stuart Macdonald, Canada; Arthur Kim, Tigard, Ore.
12:50 p.m. / 7:50 a.m. – Alex Burge, Bloomington, Ill.; Nick Marsh, England; Kyle Danford, Fort Collins, Colo.
1 p.m. / 8 a.m. – Jordan Gold, Orange, Calif.; Taylor McCullum, Hoover, Ala.; Garrett Browning, Imperial, Pa.
1:10 p.m. / 8:10 a.m. – Austin Connelly, Irving, Texas; Andy Ogletree, Little Rock, Miss.; David Cooke, Bolingbrook, Ill.
1:20 p.m. / 8:20 a.m. – Austin Eckroat, Edmond, Okla.; Andrew Kozan, Palm Beach Gardens, Fla.; Bryan Norton, Mission Hills, Kan.
1:30 p.m. / 8:30 a.m. – Jordan Lewis, Murphysboro, Ill.; Bryan Baumgarten, Granite Bay, Calif.; Gabriel Lench, Oviedo, Fla.
1:40 p.m. / 8:40 a.m. – Tyler Saunders, Canada; James Holley, Chatsworth, Calif.; Chelso Barrett, Surry, N.H.
1:50 p.m. / 8:50 a.m. – Kyle Jones, Snowflake, Ariz.; Austin Smotherman, Loomis, Calif.; Jared Bettcher, Auburn, Ala.
2 p.m. / 9 a.m. – Cameron Willis, Eaton, Ohio; Reed Hrynewich, Muskegon, Mich.; Jonah Texeira, Porter Ranch, Calif.

About the USGA
The USGA conducts the U.S. Open, U.S. Women’s Open and U.S. Senior Open, as well as 10 national amateur championships, two state team championships and international matches, attracting players and fans from more than 160 countries. Together with The R&A, the USGA governs the game worldwide, jointly administering the Rules of Golf, Rules of Amateur Status, equipment standards and World Amateur Golf Rankings. The USGA’s reach is global with a working jurisdiction in the United States, its territories and Mexico, serving more than 25 million golfers and actively engaging 150 golf associations.

The USGA is one of the world’s foremost authorities on research, development and support of sustainable golf course management practices. It serves as a primary steward for the game’s history and invests in the development of the game through the delivery of its services and its ongoing “For the Good of the Game” grants program. Additionally, the USGA’s Course Rating and Handicap systems are used on six continents in more than 50 countries.

For more information about the USGA, visit http://www.usga.org.
###

Share article on social media or email:

View article via:

Pdf Print

Contact Author

Brian DePasquale
Visit website